Posted by Editoress on 03/30/10
Results from the 4th stage in Uruguay. Spidertech Planet p/b Energy's Guillaume Boivin gets a podium appearance
Stage 4: Durazano to Tuacuarembó, 197.5 km | |
1 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak | 4:50:42 |
2 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix | |
3 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy | |
4 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas | |
5 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic | |
6 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba | all s.t. |
7 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur | 0:03 |
8 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner | |
9 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia | |
10 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores | |
11 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies | |
12 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy | |
13 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores | |
14 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | |
15 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa | |
16 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia | |
17 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies | |
18 Marcos Arriagada (Chi) Funvic | |
19 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba | |
20 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur | |
21 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA | |
22 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo | |
23 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer | |
24 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa | |
25 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores | |
26 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer | |
27 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies | |
28 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | |
29 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | all s.t. |
30 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic | 0:11 |
31 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech Planet p/b Energy | s.t. |
32 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer | 0:13 |
33 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner | 0:15 |
34 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa | 0:17 |
35 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa | |
36 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida | |
37 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas | |
38 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil | |
39 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet | |
40 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores | |
41 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris | |
42 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies | |
43 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense | |
44 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur | |
45 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli | |
46 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida | |
47 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo | |
48 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet | |
49 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores | |
50 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas | |
51 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic | |
52 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores | |
53 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner | |
54 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies | |
55 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | all s.t. |
56 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet | 0:24 |
57 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet | 0:25 |
58 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet | |
59 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix | |
60 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
61 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas | |
62 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli | |
63 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer | |
64 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer | |
65 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba | |
66 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
67 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba | |
68 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies | |
69 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA | |
70 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
71 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla | |
72 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba | |
73 Daniel Soeiro (Bra) Funvic | |
74 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner | |
75 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores | |
76 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli | |
77 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores | all s.t. |
78 Pedro Autran (Bra) Funvic | 0:31 |
79 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla | |
80 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
81 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner | |
82 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas | |
83 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak | |
84 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer | all s.t. |
85 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol | 0:35 |
86 Federico Diaz (Uru) Arco Iris | s.t. |
87 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo | 0:39 |
88 Diego Garabito (Col) Aerocat USA | 0:42 |
89 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 0:47 |
90 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol | 1:30 |
91 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense | |
92 Diego German Aguiar (Uru) Pedal Carmelo | both s.t. |
93 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo | 1:32 |
94 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil | 1:40 |
95 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA | 0:03 |
96 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy | |
97 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur | |
98 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla | |
99 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa | all s.t. |
100 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores | 03:05 |
101 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli | 0:03 |
102 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli | s.t. |
103 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil | 7:49 |
104 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores | s.t. |
105 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense | 11:15 |
106 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA | s.t. |
107 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix | 11:28 |
108 Juan Chavez (Uru) Arco Iris | |
109 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla | both s.t. |
110 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores | 11:47 |
111 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli | |
112 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix | |
113 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba | |
114 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet | all s.t. |
115 David Wiswell (USA) Aerocat USA | 14:17 |
DNF Fabian Valenzuela (Uru) C.C. Palmirense | |
DNF Matias Vidal (Uru) CC Olimpico Juvenil | |
DNF Andrew Randell (Can) Spidertech Planet p/b Energy | |
DNF Andres Gomez (Uru) Estudiantes El Colla | |
GC | |
1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia | 17:57:55 |
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia | at 0:17 |
3 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies | 0:32 |
4 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur | |
5 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa | both s.t. |
6 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores | 0:39 |
7 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner | 0:42 |
8 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli | s.t. |
9 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies | 0:46 |
10 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | s.t. |
11 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | 0:52 |
12 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa | 1:03 |
13 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies | 1:04 |
14 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA | 1:07 |
15 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores | 1:22 |
16 Marcos Arriagada (Chi) Funvic | 1:23 |
17 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa | s.t. |
18 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | 1:55 |
19 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer | 2:24 |
20 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak | 2:57 |
21 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix | 3:05 |
22 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores | 3:48 |
23 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores | |
24 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak | both s.t. |
25 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur | 3:51 |
26 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa | 3:51 |
27 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic | 3:56 |
28 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA | 3:59 |
29 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic | 4:13 |
30 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur | |
31 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies | |
32 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida | |
33 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies | |
34 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix | all s.t. |
35 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 4:16 |
36 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet | 4:17 |
37 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil | 4:21 |
38 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur | 4:24 |
39 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba | 4:30 |
40 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores | 4:31 |
41 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet | 4:33 |
42 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli | 4:42 |
43 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense | 4:43 |
44 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores | 4:45 |
45 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer | 4:48 |
46 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 4:49 |
47 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba | 5:02 |
48 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak | 5:14 |
49 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 5:18 |
50 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak | 5:29 |
51 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa | 5:51 |
52 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores | 5:54 |
53 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 5:58 |
54 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer | 6:09 |
55 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia | 6:16 |
56 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida | 6:23 |
57 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli | 6:47 |
58 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner | 7:09 |
59 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak | 7:14 |
60 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies | 7:15 |
61 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet | 7:19 |
62 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores | 7:25 |
63 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba | 8:24 |
64 Federico Diaz (Uru) Arco Iris | 10:37 |
65 Pedro Autran (Bra) Funvic | 10:44 |
66 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak | 11:16 |
67 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba | 12:25 |
68 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli | 14:20 |
69 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo | 16:12 |
70 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix | 19:11 |
71 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores | 19:23 |
72 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas | 23:10 |
73 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba | 23:14 |
74 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla | 23:18 |
75 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech Planet p/b Energy | 23:24 |
76 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner | 23:40 |
77 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner | 24:06 |
78 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet | 24:09 |
79 Diego Garabito (Col) Aerocat USA | 24:24 |
80 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli | 24:25 |
81 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA | 24:43 |
82 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer | 24:49 |
83 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo | 25:58 |
84 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic | 26:15 |
85 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas | 26:24 |
86 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer | 26:32 |
87 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas | 26:32 |
88 Daniel Soeiro (Bra) Funvic | 26:32 |
89 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla | 26:38 |
90 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris | 26:40 |
91 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner | 26:40 |
92 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil | 27:53 |
93 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer | 28:46 |
94 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores | 30:01 |
95 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli | 31:27 |
96 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores | 32:14 |
97 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla | 32:53 |
98 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla | 33:06 |
99 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas | 34:03 |
100 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet | 35:00 |
101 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix | 35:05 |
102 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil | 35:34 |
103 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense | 35:47 |
104 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense | 36:53 |
105 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol | 37:17 |
106 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA | 38:27 |
107 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet | 38:52 |
108 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo | 39:44 |
109 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol | 42:41 |
110 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas | 44:38 |
111 David Wiswell (USA) Aerocat USA | 46:12 |
112 Diego German Aguiar (Uru) Pedal Carmelo | 46:56 |
113 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo | 50:00 |
114 Juan Chavez (Uru) Arco Iris | 59:02 |
115 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba | a 01:03:00 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |